2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRD502MTE46
Tall Larder Fridge, Stainless Steel, E Rated
£459.99
Service that goes further
- Product code: MDRD502MTE46
- Net Capacity - Fridge 359 Litres
- 359 litre capacity - holds 20 bags of food shopping
- Multi Air Flow System
- Super Cool Function
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 595 x 618
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Midea |
| Model | MDRD502MTE46 |
| EAN: | 6954903817316 |
| 359 litre capacity - holds 20 bags of food shopping | |
| Multi Air Flow System | |
| Super Cool Function | |
| Digital Control | |
| Total No Frost |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 359 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 118 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 618 mm |
| Height | 1850 mm |
| Depth without handle | 618 mm |
| Weight | 59 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 655 x 685 x 1900 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Package volume | 0.172219 cm³ |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 1900 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 618 x 1850 mm |
| Total net capacity | 362 L |
| Freezer net capacity | 0 L |
| Number of drawers | 2 drawer(s) |
| Gross weight | 67 kg |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Net weight | 59 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.