10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint SH6A2QWRUK
Tall Larder Fridge, White, E Rated
£413
Free Delivery
- Product code: 869991669150
- Gross Capacity - 323 Litres
- Low frost
- Freshzone
- Led interior lighting
- Warranty - 10 years parts and 1 year labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1670 x 595 x 645
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Hotpoint |
| Model | SH6 A2Q WR UK |
| Also known as: | 869991669150, SH6A2QWRUK |
| EAN: | 5054645669158 |
| Low frost - low frost reduces ice build-up inside your appliance, so you need to defrost less often. | |
| Freshzone - the fresh zone is a dedicated drawer that maintains the correct temperature for crisp salads and long lasting vegetables. | |
| Led interior lighting - bright led lighting illuminates the interior of your fridge so you can see everything clearly. | |
| Door open alarm - the handy fridge door alarm will let you know if it's been accidentally left open, preventing any mishaps so your food stays fresh and energy is saved. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 6 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 322 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 323 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 113 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Connected load | 100 W |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.5 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 645 mm |
| Height | 1670 mm |
| Weight | 52 kg |
| Package weight | 53.889 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package height | 1735 mm |
| Package weight | 53.9 kg |
| Total net capacity | 322 L |
| Gross weight | 53.9 kg |
| Country of origin | Turkey |
Low frost
Low Frost reduces ice build-up inside your appliance, so you need to defrost less often.
Bottle rack
The bottle rack is a great storage accessory for keeping your beverages chilled and tucked away neatly to maximise the space in your fridge.
10 years parts and 1 year labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £137.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.