2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRM706BIE70
American Fridge Freezer, E Rated, Non-Plumbed
£1,199.99
Service that goes further
- Product code: MDRM706BIE70
- Net Capacity - Fridge 345 Litres/Freezer 170 Litres
- 60cm Cabinet Depth - Kitchen Fit
- V-Tech Soft Freeze
- IPL Purify
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1910 x 833 x 600
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRM706BIE70 |
| EAN: | 6940461941259 |
| 60cm Cabinet Depth - Kitchen Fit | |
| V-Tech Soft Freeze | |
| IPL Purify | |
| LED Light Wall | |
| XL Crisper | |
| External Display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Navy, Platinum, Titanium |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 515 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 345 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Smart Frost (fridge) | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 170 L |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 307 kWh |
| Width | 833 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1910 mm |
| Weight | 112 kg |
| Package weight | 123 kg |
| Package width | 896 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 2010 mm |
| Package weight | 123 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 7 drawer(s) |
| Gross weight | 515 g |
| Split type | 60/40 |
| Net weight | 112 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.