2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRS619FIE46
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
£549.99
Free Delivery
Spread the cost:
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: MDRS619FIE46
- Net Capacity - Fridge 271 Litres/Freezer 189 Litres
- Side by Side - Large Capacity 460L
- Super cool & super freeze functions
- Wifi Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 835 x 635

Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRS619FIE46 |
| EAN: | 6940461937450 |
| Side by Side - Large Capacity 460L | |
| Super cool & super freeze functions | |
| Wifi Control | |
| Multi Air Flow System | |
| Total No Frost |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Side by side |
| Total net capacity | 460 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Water tank capacity | 0 L |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Certification | PSTI Software Support Period End Date:31/12/2028 |
| Fridge net capacity | 271 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 8 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Number of egg trays | 0 |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 189 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 3 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 295 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 130 W |
| Energy usage | 0.813 kWh/24h |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.9 A |
| Width | 835 mm |
| Depth | 635 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 81 kg |
| Depth without handle | 635 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 900 x 697 x 1865 mm |
| Package volume | 1169915 cm³ |
| Package width | 900 mm |
| Package depth | 697 mm |
| Package height | 1865 mm |
| Package weight | 90 kg |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 460 L |
| Gross weight | 93 kg |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 38 °C |
| Control panel | Touch |
| Cooling system type | Multi Air Flow |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.