Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDRS791MIC46
American Fridge Freezer
Retail Price
£899.99
Free Delivery
Spread the cost:
£75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: MDRS791MIC46
- Net Capacity - Fridge 379 Litres/Freezer 213 Litres
- 592 litre capacity - holds 33 bags of food shopping
- C Class Energy Rating
- Wifi Control
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 910 x 698
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Midea |
| Model | MDRS791MIC46 |
| EAN: | 6940461938150 |
| 592 litre capacity - holds 33 bags of food shopping | |
| C Class Energy Rating | |
| Wifi Control | |
| Smart Temperature Sensor | |
| Vegetable Box and Humidity Box |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Brushed steel |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Side by side |
| Total net capacity | 592 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Water tank capacity | 0 L |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | PSTI Software Support Period End Date:31/12/2028 |
| Fridge net capacity | 379 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 213 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 212 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Width | 910 mm |
| Depth | 698 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 121 kg |
| Depth without handle | 698 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 970 x 763 x 1885 mm |
| Package volume | 0.267663 cm³ |
| Package width | 970 mm |
| Package depth | 763 mm |
| Package height | 1885 mm |
| Package weight | 11 g |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Interior light | Yes |
| Humidity control | Yes |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 592 L |
| Gross weight | 110 kg |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Control panel | Touch Control |
| Cooling system type | Multi Air Flow |
| Wine rack | Yes |
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 17th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £300 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £45 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.