2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Midea MDWEF1433GB-WG-UK
Dishwasher, 14 Place Settings, Grey, A Rated
Retail Price
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: MDWEF1433GB-WG-UK
- Place Settings - 14
- Utra-real Touch Screen
- Ion Dishfresh
- A Class Energy Rating
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 600
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Midea |
| Model | MDWEF1433GB-WG-UK |
| Also known as: | MDWEF1433GBWGUK |
| EAN: | 6939962632551 |
| Utra-real Touch Screen | |
| Ion Dishfresh | |
| A Class Energy Rating | |
| 3 Baskets | |
| Auto open |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Graphite |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Lower, Upper |
| Basket colour | Grey |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Included number of shelves | 3 |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 40 dB |
| Dishwashing programs | Eco, Auto, Intensive, 90min, Rapid, Extra quiet |
| Temperature (max) | 90 °C |
| Cycle time | 220 min |
| AquaStop function | Yes |
| Automatic programs | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Anti-bacterial filter | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics, Favourite programs, Remote start, Remote monitoring, Notifications |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Width | 598 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 51 kg |
| Midea technologies (dish washing) | Auto Open Dry, Ion Dishfresh |
| Package volume | 367766 cm³ |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 884 mm |
| Package weight | 55.8 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.midea.com/uk/support.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.