1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MS83430ES
American Fridge Freezer, Silver, E Rated, Non-Plumbed
£499
Service that goes further
- Product code: MS83430ES
- Net Capacity - Fridge 266 Litres/Freezer 175 Litres
- E Energy saving
- Invertor Compressor
- Total No Frost
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1780 x 832 x 623
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MS83430ES |
| EAN: | 5055784702188 |
| E Energy saving | |
| Invertor Compressor | |
| Total No Frost | |
| Multi air flow system | |
| Precise temperature Control | |
| Super freeze function | |
| Holiday Function | |
| LED lighting | |
| Environment-friendly technology |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 441 L |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 42 dB |
| Holiday function | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 266 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 2 |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 175 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 6 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 4 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| SuperFrost function | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 289 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 832 mm |
| Depth | 623 mm |
| Height | 1780 mm |
| Weight | 78 kg |
| Width with door open | 1187 mm |
| Package width | 880 mm |
| Package depth | 669 mm |
| Package height | 1880 mm |
| Package weight | 86 kg |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Door opening angle | 150° |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.