1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Fridgemaster MUL4892E
Under Counter Larder Fridge, White, E Rated
- Product code: MUL4892E
- Net Capacity - Fridge 92 Litres
- Special drawer to keep fruit and veg organised
- Adjustable shelves
- Reversible door to suit your kitchen layout
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 475 x 448
Energy
Rating
| Type | Under Counter Larder Fridge |
| Brand | Fridgemaster |
| Model | MUL4892E |
| EAN: | 5055784701938 |
| Special drawer to keep fruit and veg organised | |
| Adjustable shelves | |
| Reversible door to suit your kitchen layout | |
| 92 litre capacity - holds 4 bags of food shopping |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Fridge door balconies | 3 |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Fridge net capacity | 92 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Cooling system | Static |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 8 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 85 kWh |
| AC input voltage | 220-240~ V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 475 mm |
| Depth | 448 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 22.2 kg |
| Package width | 495 mm |
| Package depth | 468 mm |
| Package height | 872 mm |
| Package weight | 23.5 kg |
| Gross weight | 23.5 kg |
| Country of origin | China |
1 year parts and labour. To activate your warranty go to fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £42.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.