Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Toshiba MW3-AC26SF(MB)
Microwave
£155
£161 with delivery
- Product code: MW3-AC26SFMB
- Capacity (Usable Litres) - 26
- Power Output - 900 W
- 4 in 1, solo, grill, air fry and convection microwave
- Stainless steel cavity
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 290 x 495 x 435
| Type | Microwave |
| Brand | Toshiba |
| Model | MW3-AC26SF(MB) |
| Also known as: | MW3-AC26SFMB, MW3AC26SF(MB) |
| EAN: | 6944271672273 |
| 4 in 1, solo, grill, air fry and convection microwave | |
| Stainless steel cavity | |
| 10 auto menus | |
| 5 power levels | |
| 288mm turntable |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 26 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Buttons, Knob |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 1000 W |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 288 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Interior material | Stainless steel |
| Net weight | 15.8 kg |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of cooking programs | 10 |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 1450 W |
| Current | 6 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 495 mm |
| Depth | 435 mm |
| Height | 290 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 495 x 435 x 290 mm |
| Weight | 15.8 kg |
| Package width | 541 mm |
| Package depth | 463 mm |
| Package height | 319 mm |
| Package weight | 17.1 kg |
| Package volume | 79904 cm³ |
| Dimensions (WxDxH) | 495 x 435 x 290 mm |
| Convection | Yes |
| Package dimensions (WxDxH) | 541 x 463 x 319 mm |
| Package weight | 17050 kg |
| Capacity | 26 L |
| Display | led |
| Power source | plug |
| Power | 1450 W |
| Gross weight | 17.1 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
£155
£149
£139
£119.99
£119
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £51.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.