2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG NDV9791AT
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A+ Rated
£1,199.99
Free Delivery
Spread the cost:
£100 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: NDV9791AT
- Extraction Rate (m³/h) - 760
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Automatically fresh and clean air with AutoSense
- AuroraTech. Transform your kitchen with adaptive light
- Warranty - 2 years parts and labour
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | NDV9791AT |
| EAN: | 7333394077611 |
| Automatically fresh and clean air with AutoSense | |
| AuroraTech. Transform your kitchen with adaptive light | |
| SilenceTech. Maximum performance, minimum noise | |
| Natural air, effortlessly and silently with the Breeze function | |
| ExtractionTech Pro cooker hood: High power, exceptional freshness |
| Maximum extraction power | 760 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 55 dB |
| Maximum recirculating power | 440 m³/h |
| Boost position air extraction power | 760 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 725 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 43 dB |
| Noise level (high speed) | 55 dB |
| Noise level (intensive speed) | 67 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 71 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Hob²Hood function | Yes |
| Breeze function | Yes |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.1 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Filter replacement indicator | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Colour temperature | 5000 K |
| Lighting efficiency (LE) | 34 lux/W |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 43 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Width | 898 mm |
| Depth | 417 mm |
| Height (max) | 1260 mm |
| Weight | 18 kg |
| Package weight | 26.2 kg |
| AEG technologies (air extraction) | Breeze Function, SilenceTech, Hob2Hood |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 85.1% |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 34.8 |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 13th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £400 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.