2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OAB6I82EF
Static Built-Under Freezer, Fixed Hinge, E Rated
£389
- Product code: OAB6I82EF
- Net Capacity - 95 Litres
- Store plenty at once
- Manage functions and temperature with Electronic Control
- Perfectly fresh food with Frostmatic
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 819 x 596 x 547
Energy
Rating
| Type | Static Built-Under Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | OAB6I82EF |
| EAN: | 7333394126005;7333394023069 |
| Store plenty at once. With OptiSpace -This innovative Freezer with OptiSpace offers lots of storage options, and abundant room between shelves. The freezer boxes can all be easily detached and reattached, for effortless and convenient storage | |
| Manage functions and temperature with Electronic Control - Electronic control gives you the ability to make precise modifications of the temperature and other storage functions. This efficient Upright Freezer also gives you instant feedback of your adjustments on the digital control panel | |
| Perfectly fresh food with Frostmatic - The Frostmatic function activates the maximum freezing power, so your fresh produce freezes as quickly as possible. The freezer then returns to its normal setting |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Handle colour | White |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Freezer net capacity | 95 L |
| Freezing capacity | 7.1 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13.5 h |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 176 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 596 mm |
| Depth | 547 mm |
| Height | 819 mm |
| Weight | 35.2 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 820 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 36.5 kg |
| Country of origin | Hungary |
Important Product Information: This is a built under Freezer; it needs to be built underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.