2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OAB6L88ES
Low Frost Built-In Freezer, Sliding Hinge, E Rated
£479
Save £120.99
Was £599.99
£499 with delivery
- Product code: OAB6L88ES/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £599.99
- Gross Capacity - 99 Litres
- Less frost build-up
- Store plenty at once
- Manage functions and temperature with Electronic Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 873 x 540 x 549
Energy
Rating
| Type | Low Frost Built-In Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | OAB6L88ES |
| EAN: | 0200000003015 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Less frost build-up. Defrost less frequently - The 6000 Upright Freezer utilizes Low Frost technology to minimize frost build up by using hidden cooling circuits that make defrosting easier and needed less frequently | |
| Store plenty at once. With OptiSpace - This innovative Freezer with OptiSpace offers lots of storage options, and abundant room between shelves. The freezer boxes can all be easily detached and reattached, for effortless and convenient storage | |
| Manage functions and temperature with Electronic Control - Electronic control gives you the ability to make precise modifications of the temperature and other storage functions. This efficient Upright Freezer also gives you instant feedback of your adjustments on the digital control panel | |
| Perfectly fresh food with Frostmatic - The Frostmatic function activates the maximum freezing power, so your fresh produce freezes as quickly as possible. The freezer then returns to its normal setting | |
| More robust, more stable. With safety glass -For optimum stability and day-in-day-out robustness, all shelves are made of safety glass - the best material to ensure perfect reliability |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 4.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12.7 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 99 L |
| Interior light | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Connected load | 120 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 549 mm |
| Height | 873 mm |
| Weight | 32 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 880 mm |
| Package width | 591 mm |
| Package depth | 627 mm |
| Package height | 938 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Country of origin | Hungary |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £159.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.