5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG OLED65G64LW.AEK
65" OLED evo Smart Television, 4K Ultra HD, in bright and dark rooms, E Rated
£2,999
Free Delivery
Spread the cost:
£249.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: OLED65G64LW
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED evo
- Operating System - WebOS
- Brightness Booster Ultra & a11 AI Processor
- Certified Perfect Black and Colour - in bright and dark rooms
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 865 x 1441 x 263

Energy
Rating
| Type | 65" OLED evo Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | OLED65G64LW.AEK |
| Also known as: | OLED65G64LW, OLED65G64LWAEK |
| EAN: | 8806096749807 |
| Brightness Booster Ultra & a11 AI Processor | |
| Certified Perfect Black and Colour - in bright and dark rooms | |
| Reflection Free Premium - perfect picture in any light | |
| One Wall Design - ultra slim with built-in flush fit wall mount and narrow bezels | |
| Dolby Vision and Filmmaker mode for the ultimate cinematic experience |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED evo |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | BBC iPlayer, ITV X, All 4, My5, NOW TV, Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV, Disney+, Apple TV, YouTube, Twitch, Paramount+, Chili, DAZN |
| Audio output channels | 4.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2026 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Width (with stand) | 1441 mm |
| Depth (with stand) | 263 mm |
| Height (with stand) | 865 mm |
| Weight (with stand) | 27.3 kg |
| Width (without stand) | 1441 mm |
| Depth (without stand) | 24.3 mm |
| Height (without stand) | 826 mm |
| Weight (without stand) | 22 kg |
| Package width | 1600 mm |
| Package depth | 172 mm |
| Package height | 970 mm |
| Package weight | 34.1 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Sound technology | a11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix) / AI Object Remastering Ultra / Adaptive Acoustic Tuning / WOW Orchestra |
| Processor | a11 AI Processor 4K Gen3 |
5 years parts and labour.The warranty is registered on behalf of the customer with Domestic and General.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.