Sony K65XR8M25B.UKA BRAVIA 8 II
65" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
- Product code: K65XR8M25B.UKA
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Google Assistant
- Triluminos Pro Max
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 844 x 1443 x 33.9
Energy
Rating
| Type | 65" OLED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR8M25B.UKA BRAVIA 8 II |
| Also known as: | K65XR8M25B.UKA, K65XR8M25BUKA BRAVIA 8 II, K65XR8M25BUKA |
| EAN: | 4548736170223 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | 12 |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Black |
| On/off switch | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Subtitles function | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AC4, OGG |
| Image formats supported | JPEG |
| Video compression formats | AV1, OGG, VP9, WEBM |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI version | 1.1 |
| Voice control | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |