Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG ORK7M391EB
Tall Larder Fridge
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: ORK7M391EB
- Net Capacity - Fridge 390
- Stable temperature
- Quick-opening doors
- ExtraChill drawer. For delicate cold cuts
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 650
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | AEG |
| Model | ORK7M391EB |
| EAN: | 7333394035765 |
| Stable temperature. For food quality protection. With MultiFlow - MultiFlow protects the quality of food ensuring stable temperature over time in the whole fridge. Multiple air channels distribute cold air and keep a stable temperature over time. The quality of your ingredients is protected over time | |
| Quick-opening doors. Minimum-effort accessibility - Easy access to the fridge with the quick-opening door system. The fridge actively supports the opening effort through a system that pushes the door outwards as the handle is pressed | |
| ExtraChill drawer. For delicate cold cuts - The ExtraChill drawer protects the quality of cold cuts and cheeses | |
| Manage functions and temperature with Electronic Control - Manage functions and temperature with Electronic Control |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Colour name | Matt Black |
| Door colour | Black |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge net capacity | 390 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 121 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 595 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 62 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 750 mm |
| Package height | 1916 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Country of origin | Turkey |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.