Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OSC5S185ES
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: OSC5S185ES
- Net Capacity - Fridge 160 Litres/Freezer 106 Litres
- Rapid temperature recovery
- LowFrost makes defrosting easier, and needed less frequently
- Internal Electronic Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 548 x 549
Energy
Rating
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | OSC5S185ES |
| EAN: | 7333394040059 |
| Rapid temperature recovery. Total food protection - The 5000 ColdSense Fridge Freezer rapidly returns to the correct temperature after door opening and closing, thanks to precise electronic sensors. This helps prevent temperature shocks and food spoilage for total food protection | |
| LowFrost makes defrosting easier, and needed less frequently - Efficient Fridge Freezer with advanced Low Frost technology which makes the work of defrosting easier and less often needed by using hidden cooling circuits that minimize frost build up | |
| Internal Electronic Control. For cooling precision - The Internal Electronic Control feature gives you full command of the storage conditions of your food. The LED indicators show you the temperature setting clearly for convenient adjustment and control | |
| Perfectly fresh food with Frostmatic - The Frostmatic function activates the maximum freezing power, so your fresh produce freezes as quickly as possible. The freezer then returns to its normal setting | |
| LED lighting illuminates every corner - The internal LED lighting produces a discreet, soft light, shining evenly across the whole space. Plus, LED bulbs are smaller and more energy efficient than standard bulbs - a more sustainable choice |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Fridge net capacity | 160 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 163 L |
| Number of removable shelves | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 106 L |
| Freezing capacity | 5.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 7 |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 231 kWh |
| Connected load | 120 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 548 mm |
| Depth | 549 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 57 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1780 mm |
| Package width | 590 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Country of origin | Italy |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.