2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OSK5O88ES
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£419
Save £110.99
Was £529.99
Free Delivery
- Product code: OSK5O88ES/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £529.99
- Gross Capacity - 143 Litres
- Store plenty at once
- Spacious full width drawer for long, odd shaped vegetables
- More robust, more stable
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 873 x 548 x 549
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | AEG |
| Model | OSK5O88ES |
| EAN: | 0200000001558 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Store plenty at once - The 5000 OptiSpace Fridge offers lots of storage options, with abundant room between shelves. The drawers can all be easily detached and reattached, for effortless and convenient storage | |
| Spacious full width drawer for long, odd shaped vegetables - A full width spacious vegetable drawer, designed to store anything you buy, Even the odds shaped, longer vegetables now fit easily. From cucumbers, to celery, all find an easy fit in this crisper | |
| More robust, more stable. With safety glass - For optimum stability and day-in-day-out robustness, all shelves are made of safety glass - the best material to ensure perfect reliability |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door balconies material | Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 142 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Fridge gross capacity | 143 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 93 kWh |
| Connected load | 100 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 548 mm |
| Depth | 549 mm |
| Height | 873 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 880 mm |
| Weight | 30 kg |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 925 mm |
| Package weight | 32 kg |
| Country of origin | Hungary |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £139.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.