2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OU5NU20B
Built-Under Electric Double Oven, Black, A Rated
£549
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: OU5NU20B
- Capacity (Usable Litres) - 42/45
- Electronic touch controls.
- Cooling fan
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 715 x 594 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-Under Electric Double Oven |
| Brand | AEG |
| Model | OU5NU20B |
| EAN: | 7333394136974 |
| Electronic touch controls. | |
| Cooling fan: The cooling fan starts automatically when the oven is switched on. It cools the electronic components and the external parts of the oven. | |
| Fan controlled defrosting: Great for delicate items like cream cakes, by using room-temperature air to defrost food in half the time. | |
| LED digital display: Clear information at a glance with the LED display. | |
| Isofront double-glazed doors with a heat reflective coating. | |
| Retractable controls: For a flush finish and easy cleaning. | |
| Turbo grilling: Achieve the ideal balance of a crispy exterior and juicy interior when roasting a meat joint. |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 45 L |
| Total oven power | 2975 W |
| Oven net capacity | 45 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 275 °C |
| Grill power | 2900 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Multi-step cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 42 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Retractable knobs | Yes |
| Display type | LED |
| Grill surface area | 1175 cm² |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Tray material | Enamelled |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 5300 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.9 |
| Current | 30 A |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.78 kWh |
| Turbo mode | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Bulb power | 25 W |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 720 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 715 mm |
| Weight | 43.1 kg |
| Package weight | 47 kg |
Important Product Information: This is a built under Double Oven; it needs to be installed underneath a worktop.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £183 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.