2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch PGQ7B5K90 Series 4
5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
- Product code: PGQ7B5K90
- Ergonomic sword dials: with raised center for precise adjustments
- Stainless steel design
- Dishwasher-safe pan supports: Easy, scrub-free cleaning
- Electrical Connection - Plug In (no plug supplied)
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54.2 x 750 x 520
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Bosch |
| Model | PGQ7B5K90 Series 4 |
| Also known as: | PGQ7B5K90 |
| EAN: | 4242005473670 |
| Ergonomic sword dials: with raised center for precise adjustments | |
| Stainless steel design: The seamless, one-piece stainless steel design makes cleaning simple | |
| Dishwasher-safe pan supports: Easy, scrub-free cleaning | |
| Continuous cast-iron pan support: for high firmness and stability of cookware | |
| Safety gas cut-off: ensures safety by instantly cutting off gas supply if the flame goes out |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 750 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3300 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 position | Left front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 type | Not applicable |
| Cooking zone 7 type | Not applicable |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (electric) | 0 W |
| Connected load (gas) | 10800 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 3 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 750 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 54.2 mm |
| Weight | 8.9 kg |
| Cord length | 1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment depth (min) | 480 mm |
| Installation compartment depth (max) | 492 mm |
| Installation compartment height | 45 mm |
| Package width | 793 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 10.9 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £116.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.