5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch PIE61ABB5E
59cm Induction Hob, Black
£549
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: PIE61ABB5E
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 592 x 522
| Type | Induction Hob |
| Brand | Bosch |
| Model | PIE61ABB5E |
| EAN: | 4242005585755 |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 1 boost | 3100 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 boost | 3100 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 boost | 2200 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 17 |
| Quick start | Yes |
| Accidental start up protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Ready alarm | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth (min) | 490 mm |
| Installation compartment depth (max) | 500 mm |
| Installation compartment height | 51 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 19th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.