Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark PX250UKT
StainStriker HairPro Pet Stain & Spot Cleaner
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: PX250UKT
- Floor Types - Car interrior, Carpet, Stair steps, Stairs, Upholstery
- Tank Capacity (Litres) - Clean 1.2/Dirty 0.72
- Weight (kg) - 3.5
- Instantly removes stains & odours
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 294 x 326

| Type | StainStriker HairPro Pet Stain & Spot Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | PX250UKT |
| EAN: | 0622356303903 |
| Machine type | Handheld |
| Maximum area covered | 5.3 mē |
| Cleaning surfaces | Car interrior, Carpet, Stair steps, Stairs, Upholstery |
| Fresh water tank capacity | 1.2 L |
| Dirty water tank capacity | 0.72 L |
| Motor power | 450 W |
| Product colour | Fuchsia, Silver |
| Portable | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord length | 4.5 m |
| Operating radius | 5.3 m |
| Flexible hose | Yes |
| Hose length | 1.268 m |
| Package width | 302 mm |
| Package depth | 343 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 6.51 kg |
| Package type | Box |
| Rotating brush | Yes |
| Cleaning fluid | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
StainStriker HairPro Pet Stain & Spot Cleaner
Brand
Shark
Model
PX250UKT
Price
£147.00
Rating
4.8
Ean
0622356303903
DESIGN
Carrying handle(s)
Yes
Cord length
4.5 m
Flexible hose
Yes
Hose length
1.268 m
Operating radius
5.3 m
Portable
Yes
Product colour
Fuchsia, Silver
Removable water tank
Yes
PERFORMANCE
Cleaning surfaces
Car interrior, Carpet, Stair steps, Stairs, Upholstery
Dirty water tank capacity
0.72 L
Fresh water tank capacity
1.2 L
Machine type
Handheld
Maximum area covered
5.3 mē
Motor power
450 W
PACKAGING CONTENT
Cleaning brush
Yes
Cleaning fluid
Yes
Rotating brush
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
China
PACKAGING DATA
Package depth
343 mm
Package height
380 mm
Package type
Box
Package weight
6.51 kg
Package width
302 mm

Loading
You've added an item to your basket.