2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL Q65H
Sound Bar, Black
£199
£219 with delivery
Service that goes further
- Product code: Q65H
- Audio Power Output (watts) - 290
- Number of Speakers - 9
- 5.1 Channel Soundbar
- Dolby Atmos & DTS:X
- Warranty - 2 years parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 68 x 1054 x 123.5

| Type | Sound Bar |
| Brand | TCL |
| Model | Q65H |
| EAN: | 5901292528119 |
| 5.1 Channel Soundbar | |
| Dolby Atmos & DTS:X | |
| Up to 580 Watts Total Power | |
| Bluetooth, AirPlay 2 & TCL Home | |
| HDMI eARC 2.1 & HDMI passthrough | |
| Ray Danz Technology | |
| TCL AI Sonic-Adaptation | |
| TCL Tutti Choral |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| RMS rated power | 290 W |
| Audio decoders | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby MAT, Dolby TrueHD |
| Equalizer modes | Game, Movie, Music, Sport, Standard, Voice |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 580 W |
| Sound pressure level | 93 dB |
| Soundbar speaker RMS power | 190 W |
| Number of speakers | 9 |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5) |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 100 W |
| Subwoofer location | Separate |
| Product colour | Black, Titanium |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Dark Titanium |
| Built-in display | Yes |
| Audio formats supported | FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Supported radio bands | Not supported |
| Virtual surround | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Country of origin | Netherlands |
| Analog audio input | 0 |
| Pallet net height | 2.46 m |
| Pallet net length | 800 mm |
| Pallet net width | 1200 mm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 0 |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| Digital audio coaxial out | 0 |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Digital audio optical in | 1 |
| Digital audio optical out | 0 |
| Power consumption (typical) | 98 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Battery weight | 15 g |
| Width | 1054 mm |
| Depth | 123.5 mm |
| Height | 68 mm |
| Soundbar weight | 4.22 kg |
| Subwoofer width | 220 mm |
| Subwoofer depth | 275 mm |
| Subwoofer height | 369 mm |
| Subwoofer weight | 5.99 kg |
| Package width | 1138 mm |
| Package depth | 512 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package weight | 13.1 kg |
| Receiver included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Mounting brackets included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Optical disc player type | Not included |
| Number of satellite speakers | 0 |
| Remote control battery technology | Alkaline |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.09
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.