2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL Q75HK Series 5.1.2
Sound Bar, Black
Retail Price
£299
£319 with delivery
Service that goes further
- Product code: Q75HK
- Audio Power Output (watts) - 780
- Number of Speakers - 7
- 5.1.2 Channel Q Class Soundbar
- Dolby Atmos and DTS:X
- Warranty - 2 years parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 58 x 1040 x 110

| Type | Sound Bar |
| Brand | TCL |
| Model | Q75HK Series 5.1.2 |
| Also known as: | Q75HK, Q75HK Series 512 |
| EAN: | 5901292525217 |
| 5.1.2 Channel Q Class Soundbar | |
| Dolby Atmos and DTS:X | |
| Up to 620 Watts Total Power | |
| Bluetooth Wireless Music Streaming | |
| Ray Danz Technology with Acoustic Reflectors | |
| Built-In Tweeters | |
| Built-In Center Channel | |
| Soundbar with Up-Firing Speakers | |
| Wireless Subwoofer with 6.5 Driver and Bass Boost | |
| Ai Sonic Auto Room Calibration |
| Audio output channels | 5.1.2 channels |
| RMS rated power | 780 W |
| Audio decoders | DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby MAT, Dolby Surround, Dolby TrueHD |
| Equalizer modes | Game, Movie, Music, Sport, Standard, Voice |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio sample rate (24bit) | 48 kHz |
| Soundbar speaker RMS power | 30 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 180 W |
| Bass adjustment | Yes |
| Woofer diameter (subwoofer) | 20.3 cm (8) |
| Product colour | Titanium |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Dark titanium |
| Built-in display | Yes |
| USB direct playback | Yes |
| Audio formats supported | AAC, MP3 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Supported video streaming resolutions | 4096 x 2160 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Supported radio bands | Not supported |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Detachable power cord | Yes |
| 3D | Yes |
| Video formats supported | Not supported |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth codec | SBC, AAC |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB port | Yes |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Digital audio optical out | 1 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 98 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1040 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 58 mm |
| Soundbar weight | 4.4 kg |
| Subwoofer width | 420 mm |
| Subwoofer depth | 365 mm |
| Subwoofer height | 240 mm |
| Subwoofer weight | 7.5 kg |
| Package width | 1195 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 15.1 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Optical disc player type | Not included |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.