5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung QE32Q50AEUXXU Q50A
32" QLED Full HD HDR Smart TV, Black, F Rated
Save more together
- Product code: QE32Q50AEUXXU
- Screen (Inches/Type) - 32" Full HD QLED
- Operating System - Tizen
- Naturally bright and colourful powered by Quantum Dot
- Enjoy crisp and vibrant Full HD picture quality
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 478.5 x 725.2 x 154.2
Energy
Rating
| Type | 32" QLED Full HD HDR Smart TV |
| Brand | Samsung |
| Model | QE32Q50AEUXXU Q50A |
| Also known as: | QE32Q50AEUXXU |
| EAN: | 8806094915808 |
| Naturally bright and colourful powered by Quantum Dot | |
| Enjoy crisp and vibrant Full HD picture quality | |
| Virtual 3D surround sound tracks the action with Object Tracking Sound Lite | |
| Smart TV apps: Netflix, Prime Video, Disney+, BT Sport and more… |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | PQI (Picture Quality Index) 2100 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Smart modes | Movie, Natural |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital 5.1 Surround Sound, Dolby Digital Plus |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web browser | Yes |
| HID support | Yes |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Power consumption (typical) | 27.4 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 80 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width (with stand) | 725.2 mm |
| Depth (with stand) | 154.2 mm |
| Height (with stand) | 478.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Width (without stand) | 725.2 mm |
| Depth (without stand) | 30.5 mm |
| Height (without stand) | 426.6 mm |
| Weight (without stand) | 5.3 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2180E + TM1240A |
| Package width | 811 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Compatible Sound Bar
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £109 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a wall bracket
Add a sound bar





Loading
You've added an item to your basket.