Samsung QE85Q7F2AUXXU
85" QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: QE85Q7F2AUXXU
  • Screen (Inches/Type) - 85 4K Ultra HD QLED
  • Operating System - Tizen
  • 4K Upscaling & Q4 AI Gen1 Processor
  • 100% Colour Volume with True Quantum Dot
  • Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1132.3 x 1901.2 x 359
G
Energy
Rating
Revel in full 4K resolution
Q4 AI Processor
Picture-perfect colour
100% Colour Volume with Real Quantum Dot
Upgrade your space
Slim Look
This beautifully slim design blends into your decor, elevating your style without taking it over.
Adjust your TV with more freedom
Adjustable Stand
Say goodbye to disposable batteries
SolarCell Remote
Tailored recommendations from your favourite apps
Smart TV powered by Tizen
Keeping your private information private
Samsung Knox Security
As easy as asking
Bixby and Alexa
Tailored sound, so you hear every detail
Adaptive Sound
One-of-a-kind visuals that match your mood
Generative Wallpaper
Your visuals, boosted
4K Upscaling
Add colour to every scene
Colour Booster Pro
Open up previously hidden depth and detail
Quantum HDR
Enjoy authentic colour, validated by PANTONE
PANTONE Validated
Samsung TVs and soundbars, the perfect harmony
Samsung Q-Symphony
Sound that tracks the action on-screen
Object Tracking Sound Lite
Game all day - no console needed.
Gaming Hub
Stay one step ahead
Motion Xcelerator
Just turn on and play
AI Auto Game Mode
Level Up Your Gameplay
Game Bar
Entertainment for every day. Always for free.
Samsung TV Plus
Your home, your gallery
Art Store
Set your hands free
Universal Gestures
See more, spend less
AI Energy Mode
Control your TV from your phone
Quick Remote
Type 85" QLED Smart Television
Brand Samsung
Model QE85Q7F2AUXXU
EAN: 8806097398134
4K Upscaling & Q4 AI Gen1 Processor : AI brings true-to-life 4K detail to every picture
Object Tracking Sound Lite: Sound that follows the action on screen
Slim Look: A beautifully slim design blends into your dcor
Display diagonal 2.16 m (85)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology QLED
Screen shape Flat
Native aspect ratio 16:9
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 50 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
Display diagonal (metric) 2140 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Auto channel search Yes
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed Tizen
Apple AirPlay 2 support Yes
Sound mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version 2.0.4
TV initiate mirroring Yes
Universal guide Yes
Number of speakers 2
RMS rated power 20 W
Audio decoders Dolby Digital
Audio pre-selection descriptor Yes
Adaptive sound Yes
TV Sound Mode Share Yes
Multiroom Yes
Multiroom audio technology Samsung Multiroom Link
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.3
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 600 x 400 mm
Frameless design Yes
Bezel type 3 Bezel-less
Stand type Legs stand
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Game mode Yes
Teletext function Yes
Subtitles function Yes
Eco sensor Yes
AI Upscale Yes
TV key support Yes
Backlight dimming technology Supreme UHD Dimming
SmartThings app support Yes
Tap view Yes
Multi View Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 3
USB 2.0 ports quantity 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 0
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
RF ports quantity 3
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Voice guide Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 28
Auto power off Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Works with Samsung Bixby Yes
Universal Browse & Play Yes
Power consumption (typical) 162 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) G
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 162 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 279 kWh
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Width (with stand) 1901.2 mm
Depth (with stand) 359 mm
Height (with stand) 1132.3 mm
Weight (with stand) 33.1 kg
Width (without stand) 1901.2 mm
Depth (without stand) 61.4 mm
Height (without stand) 1088.4 mm
Weight (without stand) 32.5 kg
Stand width 1415 mm
Stand depth 359 mm
Package width 2075 mm
Package depth 171 mm
Package height 1200 mm