Samsung QE85QN900FTXXU
85" Neo QLED Smart Television, 8K Ultra HD, Black, G Rated
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
- Product code: QE85QN900FTXXU
- Screen (Inches/Type) - 85 8K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- 8K AI Upscaling & NQ8 AI Gen2 Processor
- Neo Quantum HDR 8K Pro now Glare Free
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1125.4 x 1906.8 x 369
Energy
Rating
| Type | 85" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE85QN900FTXXU |
| EAN: | 8806097097488 |
| AI Motion Enhancer Pro and Motion Xcelerator 165Hz: AI delivers ultra-smooth motion and virtually no lag or blur for sports and gaming |
| Display diagonal | 2.16 m (85) |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 162 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 162 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 372 kWh |
| Power consumption (max) | 520 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1906.8 mm |
| Depth (with stand) | 369 mm |
| Height (with stand) | 1125.4 mm |
| Weight (with stand) | 46.2 kg |
| Width (without stand) | 1906.8 mm |
| Depth (without stand) | 39.5 mm |
| Height (without stand) | 1087.8 mm |
| Weight (without stand) | 45.5 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 57.7 kg |
| Package width | 2070 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 1200 mm |