2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RL3B303SAWE
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, White, E Rated
Retail Price
£499
Save £100
Was £599
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RL3B303SAWE
- Gross Capacity - 300 Litres
- Total No Frost - ever defrost again, thanks to perfect protection from ice formation
- Metal Tech cooling
- Wifi connected - You can remotely control your fridge by your smartphone app
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Hisense |
| Model | RL3B303SAWE |
| EAN: | 6921727082091 |
| Total No Frost - ever defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort | |
| Metal Tech cooling - helps the air stay cold throughout the fridge which produces a uniformed temperature distribution | |
| Wifi connected - You can remotely control your fridge by your smartphone app | |
| Fixed hinge - Delivers enhanced stability and sustain heavier weights | |
| LED light - Brighter and more efficient than conventional incandescent bulbs | |
| 35dB Low noise level - say goodbye to the annoying background hum from your fridge freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Door balconies material | Plastic |
| Door bottle retainer | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Refrigerating medium | R600A |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 300 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 300 L |
| Cooling system | Ventilated |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | UKCA,CE |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Auto-close system | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 135 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 1772 mm |
| Installation compartment height (min) | 1775 mm |
| Installation compartment height (max) | 1780 mm |
| Weight | 55 kg |
| Package weight | 4 kg |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 1878 mm |
| Package weight | 59 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife app, Humidity Control, Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow, No Frost System, Super Cool |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.