2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ5P640SYSD
American Fridge Freezer, Stainless Steel, D Rated, Non-Plumbed
£1,499
Free Delivery
Spread the cost:
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.59 p/m
Flexible Finance Options
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RQ5P640SYSD
- Net Capacity - Fridge 390 Litres/Freezer 250 Litres
- Hisenses UV Water Dispenser sterilisation tech removes 99.9% of bacteria no filters needed
- Dual Ice Maker In Freezer
- My Fresh Choice -The My Fresh Choice zone lets you customise storage with temperatures from -18C to +5C
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 914 x 730
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ5P640SYSD |
| EAN: | 6921727090072 |
| Hisenses UV Water Dispenser sterilisation tech removes 99.9% of bacteria no filters needed. Enjoy safe, pure water and ice every day, straight from your fridge to support your healthy lifestyle | |
| Dual Ice Maker In Freezer - Cubed or nugget? With Hisense PureFlex, you dont have to choose. Enjoy both types of ice at the same time perfect for parties, everyday drinks, or just how you like it | |
| My Fresh Choice -The My Fresh Choice zone lets you customise storage with temperatures from -18C to +5C. Fridge or freezer, it adapts to your needs to keep food at its best | |
| Split Cantilever Shelves - Tall bottles? Big platters? No problem. Split cantilever shelves and a sliding section give you flexible storage that adapts to whatever youre putting in your fridge | |
| XL Capacity -Organise everything with ease. Whether its the big shop, dinner party prep or leftovers from a Sunday roast, youll comfortably store it all up to 640 litres with clear visibility and effortless access |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Silver Stainless |
| Door opening angle | 130° |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass/metal |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 640 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 640 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Water tank capacity | 5 L |
| Holiday function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE |
| Fridge net capacity | 390 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 390 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Foldable shelf | Yes |
| Number of foldable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 6 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 250 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 250 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Smart Frost (freezer) | Yes |
| Low Frost system | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 129 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 129 L |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 276 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Energy usage | 276 kWh/24h |
| Power plug type | Type G |
| Width | 914 mm |
| Depth | 730 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 134 kg |
| Depth without handle | 622 mm |
| Installation compartment width | 1000 mm |
| Installation compartment depth | 800 mm |
| Installation compartment height | 1900 mm |
| Hisense technologies (food storage) | Advanced UV Water Treatment Technology ( Pure W&I ), Cantilever Shelf, ConnectLife, ConnectLife app, Convert Function, Dual Ice Makers, Durable Inverter, Humidity Control, Large Fruit & Vegetables Crisper, Metal Glide Drawers, Metal-Tech Cooling, Micro Vent Cooling Technology, My Fresh Choice (-5°c), Non-plumbed Water Dispenser, PureFlat Design, Recessed Handle, Sliding shelf, Super Freeze, Total No Frost, Touch electronic control, Triple Zone Cooling, XXL Door Balcony |
| Package volume | 0 cm³ |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1896 mm |
| Package weight | 145 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £499.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.