2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RS694N4IBE
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Plumbed
Service that goes further
- Product code: RS694N4IBE
- Net Capacity - Fridge 371 Litres/Freezer 191 Litres
- Hold 31 bags of fresh fruit and veg, meat, juice, and more
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Water and ice dispenser - plumbing required
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1786 x 910 x 743
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RS694N4IBE |
| EAN: | 6921727076106 |
| Hold 31 bags of fresh fruit and veg, meat, juice, and more | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Water and ice dispenser - plumbing required | |
| Holiday setting helps save energy when you're away |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 562 L |
| Climate class | N-T |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 42 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Water supply type | External water supply |
| Water filter | Yes |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 371 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 5 |
| Bottle rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 191 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 8 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| No Frost+ (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 3 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Defrost water drain | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 323 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 910 mm |
| Depth | 743 mm |
| Height | 1786 mm |
| Weight | 110 kg |
| Package width | 979 mm |
| Package depth | 777 mm |
| Package height | 1877 mm |
| Package weight | 121 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Dual-Tech Cooling, LED Display, Plumbed Ice&Water Dispenser, Soft LED Lighting |
| Gross weight | 121 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.