2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL S45H
Sound Bar, Black
£79
£85 with delivery
Service that goes further
- Product code: S45H
- Audio Power Output (watts) - 50
- Number of Speakers - 2
- Dual Bass System
- Hi-Fi Speaker:The Hi-Fi speaker S45H equipped with has several advantages
- Warranty - 2 years parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 60 x 810 x 98

| Type | Sound Bar |
| Brand | TCL |
| Model | S45H |
| EAN: | 5901292529802 |
| Dual Bass System : Based on deep understanding of home entertainment, TCL has gained rich experience to make hardware and software work together to maximize the bass performance. That is Bass Enhancement System | |
| Hi-Fi Speaker:The Hi-Fi speaker S45H equipped with has several advantages. UKP diaphragm brings clear vocals and excellent frequency response. Rubber suspension contributes to smooth frequency response, high-fidelity sound output and deep powerful low-frequency extension. What's more, S45H benefits from sensitive electromagnetic induction, completing transformation of electrical signals into stored information thanks to the big size magnet | |
| Dual Horn Echo Chambers: In the chamber, the mid-low frequency rearward sound waves undergo phase transformation through this structure and combine with the forward sound waves to achieve bass amplitude enhancement | |
| Low-Frequency Algorithm: Peak Sound Pressure Enhancement Algorithm effectively boosts the sound pressure level by 4dB in the 60-90Hz range | |
| Golden Ear Tuning: Under the guidance of top industry experts, the S45H takes a comprehensive lead in bass depth and resolution, achieving a powerful yet non-overwhelming bass experience | |
| Dolby Atmos: Revealing depth, clarity, and details like never before, Dolby Atmos is a sound experience you can feel all around you | |
| Seamless Uni-body Design: No breakpoints, no sound leaks | |
| Specialized Sound Modes: Always get the best sound experience no matter if you are watching TV, playing games, or even just want to be immersed in your favourite music on your soundbar | |
| AI Sonic-Adaptation: By calibrating the sound in your room, AI Sonic-Adaptation will customize the sound for you. No matter where you sit, just set your personalized sweet spot through TCL Home application. |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 50 W |
| Soundbar speaker RMS power | 40 W |
| Number of speakers | 2 |
| Subwoofer included | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Width | 810 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 925 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 3.07 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.