2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL S55HK Series 2.1
Sound Bar, Black
£129
£135 with delivery
- Product code: S55HK
- Audio Power Output (watts) - 220
- Number of Speakers - 2
- 2.1 Channel S Class Sound Bar
- Dolby Atmos and DTS Virtual:X
- Warranty - 2 years parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 62 x 810 x 98

| Type | Sound Bar |
| Brand | TCL |
| Model | S55HK Series 2.1 |
| Also known as: | S55HK, S55HK Series 21 |
| EAN: | 5901292525224 |
| 2.1 Channel S Class Sound Bar | |
| Dolby Atmos and DTS Virtual:X | |
| Up to 220 Watts Total Power | |
| Bluetooth Wireless Music Streaming | |
| Wireless Subwoofer with 5.5 Driver and Bass Boost | |
| Ai Sonic Auto Room Calibration | |
| DTS Virtual:X | |
| HDMI eARC | |
| Digital Optical Audio Input | |
| USB Audio Playback |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| RMS rated power | 220 W |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby MAT, Dolby Surround, Dolby TrueHD |
| Equalizer modes | Movie, Music, TV |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 40 W |
| Number of speakers | 2 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Subwoofer RMS power | 60 W |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Dark titanium |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| USB direct playback | Yes |
| Audio formats supported | FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Night mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Supported radio bands | Not supported |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Detachable power cord | Yes |
| 3D | Yes |
| Video formats supported | Not supported |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth codec | SBC |
| HDMI version | 2.1 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Digital audio optical out | 1 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 88 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 810 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 62 mm |
| Soundbar weight | 2.05 kg |
| Subwoofer width | 195 mm |
| Subwoofer depth | 195 mm |
| Subwoofer height | 320 mm |
| Subwoofer weight | 3.06 kg |
| Package width | 875 mm |
| Package depth | 327 mm |
| Package height | 257 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Optical disc player type | Not included |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£129
£179
£119
£99
Save £10
Was £109
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £43 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.