5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK16901
Samsung QE32Q50AEUXXU 32" QLED Full HD HDR Smart TV + HW-S60D/XU Sound Bar
£571.30
Save £104.70
Separate Price: £676
Service that goes further
QE32Q50AEUXXU Q50A
32" QLED Full HD HDR Smart TV
- F
- Screen (Inches/Type) - 32" Full HD QLED
- Operating System - Tizen
- Naturally bright and colourful powered by Quantum Dot
- Enjoy crisp and vibrant Full HD picture quality
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 478.5 x 725.2 x 154.2
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S60D/XU S-Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 200
- Number of Speakers - 7
- Great sound and room filling bass within a compact design.
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience.
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 62 x 670 x 105
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE32Q50AEUXXU Q50A
32" QLED Full HD HDR Smart TV, Black, F Rated
| Type | 32" QLED Full HD HDR Smart TV |
| Brand | Samsung |
| Model | QE32Q50AEUXXU Q50A |
| Components | QE32Q50AEUXXU, HW-S60D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK16901 |
| EAN: | 8806094915808 |
| Naturally bright and colourful powered by Quantum Dot | |
| Enjoy crisp and vibrant Full HD picture quality | |
| Virtual 3D surround sound tracks the action with Object Tracking Sound Lite | |
| Smart TV apps: Netflix, Prime Video, Disney+, BT Sport and more… |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | PQI (Picture Quality Index) 2100 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.2 |
| Smart modes | Movie, Natural |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital 5.1 Surround Sound, Dolby Digital Plus |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web browser | Yes |
| HID support | Yes |
| Product colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR Effect, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Power consumption (typical) | 27.4 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 80 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width (with stand) | 725.2 mm |
| Depth (with stand) | 154.2 mm |
| Height (with stand) | 478.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Width (without stand) | 725.2 mm |
| Depth (without stand) | 30.5 mm |
| Height (without stand) | 426.6 mm |
| Weight (without stand) | 5.3 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2180E + TM1240A |
| Package width | 811 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
Samsung HW-S60D/XU S-Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S60D/XU S-Series |
| Components | QE32Q50AEUXXU, HW-S60D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK16901 |
| EAN: | 8806095463254 |
| Great sound and room filling bass within a compact design. | |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience. | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony. | |
| Hear precise bass, clarity and tone of your audio, tuned specifically for your space. | |
| Hands-free voice control with Alexa built-in allows you to skip the track or crank up the volume with ease. |
| Audio output channels | 5.0 channels |
| RMS rated power | 200 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 120 W |
| Center speaker RMS power | 20 W |
| Top speaker RMS power | 60 W |
| Soundbar speaker RMS power | 200 W |
| Number of speakers | 7 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 31 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 670 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 62 mm |
| Soundbar weight | 2.7 kg |
| Package width | 908 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.