5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SAMSPACK21497
Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart Television + HW-S700D/XU Sound Bar
£3,198.50
Spread the cost:
£266.55 for 12 months at 0.0% APR***
Save £199.50
Separate Price: £3,398
Service that goes further
QE77S95FATXXU
77" OLED Smart Television
- F
- Screen (Inches/Type) - 77 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor
- Glare Free OLED HDR Pro
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1048.1 x 1716.6 x 286.4
- Warranty - 5 year parts and labour
HW-S700D/XU S Series
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 7
- Impressive cinematic sound for a concert-style experience
- Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 38 x 890 x 39.9
- Warranty - 1 year parts and labour
Samsung QE77S95FATXXU
77" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
| Type | 77" OLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE77S95FATXXU |
| Components | QE77S95FATXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21497 |
| EAN: | 8806097090120 |
| 4K Ai Upscaling Pro & Nq4 Ai Gen3 Processor: Our Best 4K Ai Processor Optimises Picture And Sound For Our Ultimate 4K Viewing | |
| Glare Free Oled Hdr Pro: Our Best Oled Brightness And True Blacks For Exceptional Contrast - Glare Free | |
| Dolby Atmos With Object Tracking Sound+: Get Wrapped Up In 8-Speaker Sound That Moves With The Action | |
| Infinity One Design With A One Connect Box: Sleek And Seamless Design With A Single Cable Connection | |
| Ai Motion Enhancer Pro And Motion Xcelerator 165Hz: Ai Delivers Ultra-Smooth Motion And Virtually No Lag Or Blur For Sports And Gaming |
| Display diagonal | 195.6 cm (77) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Graphite Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR 10+, High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming), OLED HDR Pro |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Game Motion Plus, Gaming Hub, HGiG, Mini Map Zoom, Super Ultra Wide Game View, Surround Sound, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 128 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 128 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 423 kWh |
| Power consumption (max) | 700 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling Pro, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energy Mode, AI Mode, AI Motion Enhancer Pro, AI Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering Pro, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Game Bar, Gaming Hub, Infinity One Design with One Connect Box, Motion Xcelerator 165Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED Glare Free, OLED HDR Pro, Object Tracking Sound PLUS, PANTONE Validated, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Slim Fit Wall-Mount Compatible, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell Remote, Universal Gesture |
| Width (with stand) | 1716.6 mm |
| Depth (with stand) | 286.4 mm |
| Height (with stand) | 1048.1 mm |
| Weight (with stand) | 40 kg |
| Width (without stand) | 1716.6 mm |
| Depth (without stand) | 11.2 mm |
| Height (without stand) | 984.1 mm |
| Weight (without stand) | 28.2 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 54 kg |
| Package width | 1893 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1153 mm |
| Package weight | 54 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E (UK, Italia add TM1240A) |
| Smart Remote included | Yes |
| Annual energy consumption | 178 kWh |
| HDMI | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
| Brand-specific features | NQ4 AI Gen3 Processor, 4K AI Upscaling Pro, Glare Free (OLED), OLED HDR Pro, Dolby Atmos®, Infinity One Design with One Connect Box, AI Motion Enhancer Pro, Object Tracking Sound+, Motion Xcelerator 165Hz, PANTONE Validated, Samsung Q-Symphony, Smart TV powered by Tizen OS*, Gaming Hub, AI Sound Pro, Samsung TV Plus, OLED, Samsung Knox Security, SmartThings, Colour Booster Pro, Real Depth Enhancer, Auto HDR Remastering Pro, AI Auto Game Mode, Game Bar, AI Mode, AI Customisation Mode, SolarCell Remote, Slim Fit Wall-Mount Compatible, FreeSync Premium Pro, Universal Gesture, SmartThings Calibration, Auto Game Mode (ALLM), AI Energy Mode, Multi View, Multiple Voice Assistants, Samsung Health* |
| One Connect box | Yes |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x2 |
| Stand | SLIM OC STAND |
| Sound technology | Dolby Atmos, Q-Symphony, OTS+, Adaptive Sound Pro, Surround, 360 Audio |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
Samsung HW-S700D/XU S Series
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-S700D/XU S Series |
| Components | QE77S95FATXXU, HW-S700D/XU |
| Also known as: | SAMSPACK21497 |
| EAN: | 8806095463346 |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Hear impressive sound precision from our ultra-slim soundbar with 7 speakers | |
| Enrich your cinematic experience with TV and soundbar working together in perfect harmony | |
| The built-in centre speaker delivers crystal clear dialogue so you never miss a word | |
| Connect your soundbar wirelessly & stream music from your favourite apps |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| RMS rated power | 250 W |
| Audio decoders | DTS 5.1, DTS Virtual:X, Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 60 W |
| Center speaker RMS power | 30 W |
| Soundbar speaker RMS power | 90 W |
| Number of speakers | 7 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Soundbar power consumption | 28 W |
| Subwoofer power consumption | 28 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 890 mm |
| Depth | 39.9 mm |
| Height | 38 mm |
| Soundbar weight | 1 kg |
| Subwoofer width | 205 mm |
| Subwoofer depth | 302 mm |
| Subwoofer height | 353 mm |
| Subwoofer weight | 6 kg |
| Package width | 967 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 272 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 year parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.