Samsung QE77S95FATXXU
77" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Retail Price
Spread the cost:
Save more together
Service that goes further
- Product code: QE77S95FATXXU
- Screen (Inches/Type) - 77 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Tizen
- 4K AI Upscaling Pro & NQ4 AI Gen3 Processor
- Glare Free OLED HDR Pro
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1048.1 x 1716.6 x 286.4
Energy
Rating
| Type | 77" OLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE77S95FATXXU |
| EAN: | 8806097090120 |
| Ai Motion Enhancer Pro And Motion Xcelerator 165Hz: Ai Delivers Ultra-Smooth Motion And Virtually No Lag Or Blur For Sports And Gaming |
| Display diagonal | 195.6 cm (77) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 100 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 70 W |
| Audio output channels | 4.2.2 channels |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Graphite Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Bezel type | 4 Bezel-less |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (typical) | 128 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 128 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 423 kWh |
| Power consumption (max) | 700 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K AI Upscaling Pro, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energy Mode, AI Mode, AI Motion Enhancer Pro, AI Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering Pro, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Game Bar, Gaming Hub, Infinity One Design with One Connect Box, Motion Xcelerator 165Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen3 Processor, OLED Glare Free, OLED HDR Pro, Object Tracking Sound PLUS, PANTONE Validated, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Slim Fit Wall-Mount Compatible, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell Remote, Universal Gesture |
| Width (with stand) | 1716.6 mm |
| Depth (with stand) | 286.4 mm |
| Height (with stand) | 1048.1 mm |
| Weight (with stand) | 40 kg |
| Width (without stand) | 1716.6 mm |
| Depth (without stand) | 11.2 mm |
| Height (without stand) | 984.1 mm |
| Weight (without stand) | 28.2 kg |
| Manual | Yes |
| Package weight | 54 kg |
| Package width | 1893 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1153 mm |