10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BCFD4V50
Frost Free Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 50/50, E Rated
Retail Price
£429
Save £20
Was £449
Free Delivery
- Product code: BCFD4V50
- Net Capacity - Fridge 163 Litres/Freezer 91 Litres
- HarvestFresh
- Frost Free
- Fast Freeze Setting
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Frost Free Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | BCFD4V50 |
| EAN: | 8690842512681 |
| HarvestFresh | |
| Frost Free | |
| Fast Freeze Setting | |
| Door Open Alarm | |
| Chrome Wire Wine Rack |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Sliding hinges |
| Total net capacity | 254 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 163 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 91 L |
| Freezing capacity | 4.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 13 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer temperature rise (max) | 13 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment net capacity | 163 L |
| HarvestFresh technology | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 238 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 59.5 kg |
| Beko technologies (food storage) | Freezer Guard |
| Package tare weight | 4.73 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1870 mm |
| Package weight | 64.3 kg |
| No Frost system | Yes |
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
Frost Free
There is no need to manually defrost the freezer. This great feature prevents ice building up and restricting valuable storage space.
Fast Freeze Setting
Ideal for locking in your food's vitamins and nutrients, the fast freeze setting in the top compartments of our freezers freeze your food 10% faster than the other shelves.
Door Open Alarm
An alarm will sound if you accidentally leave the door ajar.
Chrome Wire Wine Rack
The chrome wire wine rack is a convenient and stylish way to store your bottles of wine or ideal for 2 litre soft drink bottles. Keeping everyone happy.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
£429
Save £20
Was £449
£429
£699
£449.99
£449.99
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 31st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £143 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.