5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG OLED42C55LA
42" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, G Rated
Save more together
Service that goes further
- Product code: OLED42C55LA
- Screen (Inches/Type) - 42 4K Ultra HD OLED evo
- Operating System - WebOS
- Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound
- Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 577 x 932 x 170
Energy
Rating
| Type | 42" OLED Smart Television |
| Brand | LG |
| Model | OLED42C55LA |
| EAN: | 8806096369395 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Advanced a9 AI processor for stunning pictures and sound - Designed for and exclusive to LG OLED | |
| Perfect Black - self-lit pixels provide infinite contrast | |
| Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services | |
| Ultra Slim Design - sharp profile, narrow bezels and premium stand | |
| Immersive entertainment with Dolby Atmos & Vision, VRR, G-sync, and Freesync |
| Display diagonal | 106.7 cm (42) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED evo |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Response time | 0.1 ms |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| Timeshift | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Chili, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, Paramount+, Rakuten TV, Twitch, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Miracast | Yes |
| Browsing | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Cinema HDR, Dolby Vision |
| Game mode | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| Video upscaling | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Composite video in | 0 |
| Composite video out | 0 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| SCART ports quantity | 0 |
| Control type | Remote |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| Number of OSD languages | 38 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Firmware upgradeable via | Network, USB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 91 kWh |
| PSTI certified | Yes |
| LG technologies (AV/TV) | AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, AI Super Upscaling 4K, AMD FreeSync™ Premium, Auto Low Latency Mode, Bluetooth Surround Ready, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Dynamic Tone Mapping Pro, Filmmaker Mode™, Game Optimiser, HDR, LG Channels, LG Content Store, LG Self-Lit OLED Technology, LG Sound Sync, Magic Remote Control, NVidia G-Sync® Technology, OLED Motion, ThinQ™, WOW Interface, WOW Orchestra, WebOS Smart TV, Works With Apple HomeKit, Works with Amazon Alexa |
| Width (with stand) | 932 mm |
| Depth (with stand) | 170 mm |
| Height (with stand) | 577 mm |
| Weight (with stand) | 10.1 kg |
| Width (without stand) | 932 mm |
| Depth (without stand) | 41.1 mm |
| Height (without stand) | 540 mm |
| Weight (without stand) | 9.8 kg |
| Package width | 1060 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Package type | Box |
| Remote control included | Yes |
| E-manual | Yes |
| Country of origin | Poland |
5 years parts and labour.The warranty is registered on behalf of the customer with Domestic and General.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Wall brackets
Choose an option below. All include fastening screws for the TV screen.
Fixed
Tilting
Full Motion
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a wall bracket
Loading
You've added an item to your basket.