5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR4110BL1 Victoria
110cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
Retail Price
£3,189
Free Delivery
Spread the cost:
£265.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR4110BL1
- Cook multiple dishes together with no flavour transfer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 7
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 1100 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR4110BL1 Victoria |
| Also known as: | TR4110BL1 |
| EAN: | 8017709176648 |
| Cook multiple dishes together with no flavour transfer | |
| Flexible cooking with 4 compartments to choose from | |
| Easy to keep clean with vapor clean function to loosen dirt | |
| Extremely versatile with 7 powerful gas burners |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Black |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 7 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Dual zone |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 2900 W |
| Cooking zone 5 position | Central rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Right front |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Medium |
| Cooking zone 6 power | 1800 W |
| Cooking zone 7 position | Right rear |
| Cooking zone 7 power source | Gas |
| Cooking zone 7 power | 1800 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Number of simultaneously used cooking zones | 7 |
| Thermocouple protection | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 63 L |
| Grill | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 161 L |
| Total oven power | 8400 W |
| Oven gross capacity | 63 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Telescopic shelves | Yes |
| Number of oven grids | 3 |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 7 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Defrost programs quantity | 1 |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Closed door grilling | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 net capacity | 61 L |
| Oven 2 gross capacity | 63 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 2700 W |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 316 x 444 x 425 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Oven 2 number of functions | 5 |
| Oven 2 reheat function | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 169 x 440 x 443 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven 3 grill power | 2700 W |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 8400 W |
| Connected load (gas) | 15600 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.1 |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Current | 37 A |
| Minimum fuse protection | 37 A |
| Manual | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
| Weight | 128.4 kg |
| Depth with door open | 1115 mm |
| Package width | 1142 mm |
| Package depth | 682 mm |
| Package height | 1030 mm |
| Package weight | 147.3 kg |
| Country of origin | Italy |
Special attention to functionality
All cooking cavities, including the grill compartment, have easy clean enamel interiors. The main oven also features the Vapor Clean programme which uses steam to loosen deposits in the oven interior, after which the cavity can simply be wiped clean.
The oven doors are triple glazed for optimum insulation, ensuring that the outside of the doors remain cool and the grill compartment has a solid door with internal double glazing. The surface of the glass is completely flat and is easily removed to facilitate cleaning.
The dual fuel cooker is 110cm wide and features a multifunction main oven and auxiliary oven, both offering conventional and fan cooking. They each have a generous 61 litre net capacity, 4 shelf positions and feature side opening doors.
In addition, there is a separate 36 litre fully variable grill for controllable closed door grilling on two levels, as well as a convenient pullout storage drawer for pans and baking trays.
Victoria aesthetic line
Victoria is the aesthetic line dedicated to people who savour the warm reception and welcoming atmosphere of home, places filled with tranquillity, joy and laughter, where time seems to stop, where passion for good food is seen through utmost attention to details.
Victoria aesthetic
Inspired by Smegs very first Elisabeth cooker produced in 1948, the Victoria range perfectly captures the essence of timeless classic design and exclusive aesthetics, thanks to Smegs signature 1950s style branding and premium build quality.
An abundance of features
The 110cm wide dual fuel TR4110 cooker features an award winning multifunction main oven and auxiliary oven, both offering conventional and fan cooking. They each have a generous 61 litre net capacity, 4 shelf positions and feature side opening doors.
In addition, there is a separate 36 litre fully variable grill for controllable closed door grilling on two levels, as well as a convenient pullout storage drawer for pans and baking trays.
Seven Burner Gas Hob
The flexible gas hob has 7 variable power burners including a large, high power wok burner.
A stainless steel teppanyaki grill plate is also available as an optional extra, which can be placed over two burners for direct contact cooking.
CLOSED DOOR GRILLING
Closed door grilling allows you to grill with the door closed, keeping cooking smells inside the oven and out of the kitchen to ensure a safe cooking environment and reduced energy consumption.
VAPOR CLEAN PROGRAMME
Smeg ovens offer a vapor clean programme designed to generate steam to help release burnt on food from the walls of the oven. Vapour cleaning is straightforward, simply put a little water & detergent into the hollow in the oven base and select the vapour setting
SIDE OPENING DOORS
This cooker has side opening doors which allow easy access letting you get closer to the oven, especially useful for people with mobility limitations.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £1,063 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £80 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood
You've added an item to your basket.