5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR4110X-1 Victoria Stainless Steel
110cm Dual Fuel Range Cooker, A Rated
Retail Price
£3,189
Free Delivery
Spread the cost:
£265.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR4110X-1
- 4 cavities and a large 7 burner gas hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 7
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 1100 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR4110X-1 Victoria Stainless Steel |
| Also known as: | TR4110X-1, TR4110X1 Victoria Stainless Steel, TR4110X1 |
| EAN: | 8017709295066 |
| 4 cavities and a large 7 burner gas hob | |
| Main electric oven is great for traditional cooking | |
| Second oven gives you extra room to cook | |
| Special function uses steam to keep your oven clean |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 7 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Left |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Dual zone |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Central front left |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Central rear left |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2900 W |
| Cooking zone 4 position | Central front right |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 2900 W |
| Cooking zone 5 position | Central rear right |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Right front |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Regular |
| Cooking zone 6 power | 1800 W |
| Cooking zone 7 position | Right rear |
| Cooking zone 7 power source | Gas |
| Cooking zone 7 type | Regular |
| Cooking zone 7 power | 1800 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Natural gas |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven gross capacity | 61 L |
| Grill power | 1700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 316 x 460 x 412 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 5 |
| Number of auto cooking programs | 7 |
| Reheat function | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Convection power | 2700 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Defrost programs quantity | 1 |
| Cleaning type | Catalytic |
| Closed door grilling | Yes |
| Bottom heating power | 1200 W |
| Top heating power | 1000 W |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 61 L |
| Oven 2 gross capacity | 70 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 1700 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 316 x 444 x 425 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 5 |
| Oven 2 reheat function | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 top, bottom & fan | Yes |
| Oven 2 base heating & fan | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 power | 2700 W |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 169 x 440 x 443 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 grill power | 2700 W |
| Oven timer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 8400 W |
| Connected load (gas) | 15500 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.85 kWh |
| Manual | Yes |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
| Weight | 128.4 kg |
| Package width | 1215 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 1105 mm |
| Package weight | 147.3 kg |
| Country of origin | Italy |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £80 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood
Loading
You've added an item to your basket.