5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR4110GR Victoria
110cm Dual Fuel Range Cooker, Grey, A Rated
Retail Price
£2,849
Save £340
Was £3,189
Free Delivery
Spread the cost:
£237.42 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR4110GR
- Cook multiple dishes together with no flavour transfer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 7
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 1100 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR4110GR Victoria |
| Also known as: | TR4110GR |
| EAN: | 8017709271435 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Cook multiple dishes together with no flavour transfer | |
| Flexible cooking with 4 compartments to choose from | |
| Easy to keep clean with vapor clean function to loosen dirt | |
| Extremely versatile with 7 powerful gas burners |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Grey |
| Control type | Rotary |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | Natural gas |
| Top surface type | Enamel steel |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 position | Left front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Left rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 3000 W |
| Cooking zone 7 position | Left |
| Cooking zone 7 power source | Gas |
| Cooking zone 7 power | 4200 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Top right |
| Oven gross capacity | 68 L |
| Fan grill function | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven door opening | Side opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Door cooling fan | Yes |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Telescopic shelves | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom left |
| Oven 2 net capacity | 61 L |
| Oven 2 gross capacity | 68 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.85 kWh |
| Connected load (gas) | 8400 W |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Baking tray | Yes |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £80 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood
Loading
You've added an item to your basket.