2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Elica SHY-WH-60
60cm Chimney Cooker Hood, White, A Rated
£279
- Product code: SHY-WH-60
- Extraction Rate (m³/h) - 495
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Suitable for duct out extraction or recirculation with additional filter kit
- 3 speeds and an intensive boost
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 690-1045 x 600 x 326
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Elica |
| Model | SHY-WH-60 |
| Also known as: | SHYWH60 |
| EAN: | 8020283049925 |
| High level extraction rate upto 650m/hr | |
| Suitable for duct out extraction or recirculation with additional filter kit | |
| 3 speeds and an intensive boost | |
| Quiet operation upto 65dBA | |
| Simple touch controls |
| Maximum extraction power | 495 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Boost position air extraction power | 650 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | White |
| Housing material | Glass |
| Control type | Touch |
| Grease filter type | Aluminium |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 3500 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 47 kWh |
| Motor power | 233 W |
| Width | 600 mm |
| Depth | 326 mm |
| Depth (min) | 188 mm |
| Height (min) | 690 mm |
| Height (max) | 1045 mm |
Loading
2 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £93 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.