5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SIEMPACK19
Siemens Washing Machine & Heat Pump Tumble Dryer Pack
£1,798
Free Delivery
Spread the cost:
£149.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
WG46H2AXGB iQ500
Washing Machine
- A
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Best Energy Efficiency label A - Our most energy-efficient washing machines
- stainRemoval system: reliably removes 16 of the most stubborn stains
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
WQ46H2DXGB iQ500
Heat Pump Tumble Dryer
- A+++
- Capacity (kg) - 9
- Energy label A+++ -10%. 10% more efficient than the limit value of energy efficiency class A+++
- selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort
- Reversible drum
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
Siemens WG46H2AXGB iQ500
Washing Machine, 9kg, 1600 Spin, Silver, A Rated
| Type | Washing Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | WG46H2AXGB iQ500 |
| Components | WG46H2AXGB, WQ46H2DXGB |
| Also known as: | SIEMPACK19 |
| EAN: | 4242003970997 |
| Best Energy Efficiency label A - Our most energy-efficient washing machines | |
| stainRemoval system: reliably removes 16 of the most stubborn stains | |
| speedPack L: speed up your cycle, or wash clothes in just 15 minutes | |
| i-Dos with Detergent scan: automatically dispenses detergent with maximum precision, wash after wash | |
| Added steam: Smoother clothes straight from the wash |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | Silver inox |
| Display type | LED |
| Control panel colour | Black |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door type | Tempered glass |
| Rim colour | Black |
| Drum type | Wave drum |
| Cord length | 2.1 m |
| Drum volume | 70 L |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 73 dB |
| Washing programs | Colour, Delicate/silk, Hand/wool, Mix, Outdoor, Pre-wash, Quick, Quick 15min, Rinse, Spin/drain, Stain care, Steam, White |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 220 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Siemens technologies (clothes care) | Home Connect, iQdrive, varioSpeed, waterPerfect Plus |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.493 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 81.5 kg |
| Depth with door open | 1074 mm |
| Package width | 653 mm |
| Package depth | 691 mm |
| Package height | 870 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Siemens WQ46H2DXGB iQ500
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, Silver, A+++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Siemens |
| Model | WQ46H2DXGB iQ500 |
| Components | WG46H2AXGB, WQ46H2DXGB |
| Also known as: | SIEMPACK19 |
| EAN: | 4242003973141 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Energy label A+++ -10%. 10% more efficient than the limit value of energy efficiency class A+++ | |
| selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort | |
| Reversible drum - prevents large laundry items from tangling by alternating the drum rotation | |
| varioSpeed: speed up the drying process by up to 40% at the click of a button | |
| autoDry - gentle and precise drying that protects your clothes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Silver |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Silver inox |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Condenser drain pump | Yes |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying programs | Cotton, Easy care, Eco, Mix, Outdoor/sport, Towel, Wool |
| Cycle time | 265 min |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 59 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Anti-Crease cycle | 120 min |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 0 h |
| Delay start (min) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Siemens Home Connect |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption | 0.92 kWh |
| Annual energy consumption | 92 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Siemens technologies (clothes care) | Home Connect, Reload, autoDry, intelligentDry, selfCleaning Condenser, varioSpeed |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 52.7 kg |
| Depth with door closed | 648 mm |
| Depth with door open | 1096 mm |

Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.