5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SIEMPACK21
Siemens Washing Machine & Heat Pump Tumble Dryer Pack
£1,478
Free Delivery
Spread the cost:
£123.17 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
WG56G2Z0GB iQ500
Washing Machine
- A
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1600
- speedPack L - Speed up your programmes, or wash in just 15 minutes
- stainRemoval system - removes four types of stubborn stain without pre-treatment
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
WQ45G203GB iQ500
Heat Pump Tumble Dryer
- A+++
- Capacity (kg) - 9
- Energy label A+++ energy-efficient drying
- selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort
- Reversible drum
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 5 years parts and labour
Siemens WG56G2Z0GB iQ500
Washing Machine, 10kg, 1600 Spin, White, A Rated
| Type | Washing Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | WG56G2Z0GB iQ500 |
| Components | WG56G2Z0GB, WQ45G203GB |
| Also known as: | SIEMPACK21 |
| EAN: | 4242003960820 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| speedPack L - Speed up your programmes, or wash in just 15 minutes | |
| stainRemoval system - removes four types of stubborn stain without pre-treatment | |
| Our new 10kg Washing machines provide more capacity for your individual laundry needs | |
| Best Energy Efficiency label A - Our most energy-efficient washing machine | |
| Outdoor - Gentle cleaning for water-repellent fabrics, seams and membranes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Cord length | 1.6 m |
| Drum volume | 70 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Blouse/shirt, Cold, Cotton, Delicate/silk, Mix, Outdoor, Pre-wash, Quick 15min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 230 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Residual moisture | 44.4% |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Siemens technologies (clothes care) | iQdrive, varioSpeed |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 52 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.513 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 78.5 kg |
| Depth with door closed | 636 mm |
| Depth with door open | 1073 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Siemens WQ45G203GB iQ500
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A+++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Siemens |
| Model | WQ45G203GB iQ500 |
| Components | WG56G2Z0GB, WQ45G203GB |
| Also known as: | SIEMPACK21 |
| EAN: | 4242003984451 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Energy label A+++ energy-efficient drying | |
| selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort | |
| Reversible drum - prevents large laundry items from tangling by alternating the drum rotation | |
| speedPack - Save time with our fast and highly efficient dryers | |
| autoDry - gentle and precise drying that protects your clothes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.8 m |
| Door opening angle | 90° |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | C |
| Drying programs | Blouse/shirt, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Gentle care, Hygiene Wash&Dry, Mix, Quick, Sport, Timed, Towel, Wool |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 61 dB |
| Number of drying programs | 4 |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A++ to D |
| Connected load | 600 W |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 55.5 kg |
| Depth with door open | 1096 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |

Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.