10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr SIFNe5128
No Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, E Rated
£1,335
Free Delivery
Spread the cost:
£111.25 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: SIFNE5128
- Net Capacity - 249 Litres
- Integrated drawer slides
- EnergySaver
- SuperFrost
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-In Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SIFNe5128 |
| Also known as: | SIFNE5128 |
| EAN: | 4016803115571 |
| Integrated drawer slides | |
| EnergySaver | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Freezer tray | |
| Ice cube tray | |
| Replaceable door seal | |
| Side-by-side concept | |
| Dishwasher-safe features |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Freezer drawers quantity | 8 |
| Freezer net capacity | 249 L |
| Freezing capacity | 18 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise level | 35 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Certification | CE |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Annual energy consumption | 307 kWh |
| Energy usage | 0.84 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 58.7 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1788 mm |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 62 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, FrostSafe, VarioSpace |
| Sustainability certificates | CE |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Fridge
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £445 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a fridge





Loading
You've added an item to your basket.