5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK266
Smeg Victoria Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, Black, A Rated
£3,217.10
Free Delivery
Spread the cost:
£268.10 for 12 months at 0.0% APR***
Save £74.90
Separate Price: £3,292
Service that goes further
TR93BL Victoria
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- 90 cm gas cooker
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 6
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 5 years parts and labour
KT90BLE Victoria
90cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 567
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 90 cm hood
- 3 aluminum filter
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 740 x 900 x 480
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg TR93BL Victoria
90cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR93BL Victoria |
| Components | TR93BL, KT90BLE |
| Also known as: | SMEGPACK266 |
| EAN: | 8017709182458 |
| 90 cm gas cooker | |
| A total of 158 l oven capacity | |
| 6 gas burners with cast iron stands |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 power | 1800 W |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Large |
| Cooking zone 6 power | 2900 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 62 L |
| Oven 2 gross capacity | 69 L |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 275 x 370 x 605 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 9 shelves |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Oven 3 door material | Glass |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | B |
| Connected load (electric) | 8300 W |
| Connected load (gas) | 12700 W |
| AC input voltage | 220 - 415 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.97 kWh |
| Current | 36 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 118.6 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 1015 mm |
| Package weight | 129.6 kg |
| Country of origin | Italy |
Smeg KT90BLE Victoria
90cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KT90BLE Victoria |
| Components | TR93BL, KT90BLE |
| Also known as: | SMEGPACK266 |
| EAN: | 8017709211653 |
| 90 cm hood | |
| 3 aluminum filter | |
| Maximum extraction rate: - 567 m/h |
| Maximum extraction power | 567 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 61 dB |
| Boost position air extraction power | 788 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 61 dB |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Pressure (Pa) | 434 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 225 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 61 kWh |
| Connected load | 278 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 900 mm |
| Depth | 480 mm |
| Depth (min) | 480 mm |
| Height | 740 mm |
| Height (min) | 900 mm |
| Height (max) | 1175 mm |
| Height without chimney | 307 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| Installation compartment width | 900 mm |
| Installation compartment depth | 480 mm |
| Installation compartment height | 740 mm |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 21.4 kg |
| Country of origin | Italy |
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.