5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR93BL Victoria
90cm Dual Fuel Range Cooker, Black, A Rated
Retail Price
£2,543
Save £356
Was £2,899
Free Delivery
Spread the cost:
£211.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR93BL
- 90 cm gas cooker
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 6
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR93BL Victoria |
| Also known as: | TR93BL |
| EAN: | 8017709182458 |
| 90 cm gas cooker | |
| A total of 158 l oven capacity | |
| 6 gas burners with cast iron stands |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Medium |
| Cooking zone 5 power | 1800 W |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Large |
| Cooking zone 6 power | 2900 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 62 L |
| Oven 2 gross capacity | 69 L |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 275 x 370 x 605 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 9 shelves |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Oven 3 door material | Glass |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | B |
| Connected load (electric) | 8300 W |
| Connected load (gas) | 12700 W |
| AC input voltage | 220 - 415 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.97 kWh |
| Current | 36 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 118.6 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 1015 mm |
| Package weight | 129.6 kg |
| Country of origin | Italy |
Grill oven
The GRILL OVEN (positioned on the top left) boasts a powerful 2.7kW adjustable grill, and has a 36 litres net capacity and 2 cooking levels.
Introducing traditional elegance in 90cm
The TR93 cooker features 3 oven cavities, including a separate grill oven. Each cavity is finished in Smegs special EverClean enamel which brightens the oven interior and makes cleaning simple as it reduces the amount of cooking grease that sticks to the oven walls.
The main oven (positioned lower left hand side) has an ample 63 litre net capacity with side opening door for easy access. It has 4 shelf positions, and 9 cook functions including Circulaire fan cooking, conventional top and bottom heat, Turbo, as well as a handy defrost function. The main oven is also equipped with a chrome shelf, telescopic guides, and roof liner and incorporates the Smeg Vapor Clean facility which gently steam cleans the cavity to ensure that the need for using harsh cleaning agents is kept to a minimum.
Victoria aesthetic line
Victoria is the aesthetic line dedicated to people who savour the warm reception and welcoming atmosphere of home, places filled with tranquillity, joy and laughter, where time seems to stop, where passion for good food is seen through utmost attention to details.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £847.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £70 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood





You've added an item to your basket.