2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK761
Smeg Concert Classic Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£1,617.50
Free Delivery
Spread the cost:
£134.80 for 12 months at 0.0% APR***
Save £46.50
Separate Price: £1,664
Service that goes further
SCB92MX8 Concert Classic
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A/A
- Gas provides permanent control of the heat source and the temperature change is immediate
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KBT900XE
90cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 480
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Charcoal filter
- Automatic switch-off
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 520 x 900 x 450
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg SCB92MX8 Concert Classic
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | SCB92MX8 Concert Classic |
| Components | SCB92MX8, KBT900XE |
| Also known as: | SMEGPACK761 |
| EAN: | 8017709149963 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Gas provides permanent control of the heat source and the temperature change is immediate - Gas hob | |
| Easy oven cleaning through the use of catalytic panels in the cavity | |
| By inserting water into a recess at the bottom of the cavity, steam is generated, which softens the residue and facilitates its removal | |
| The best cooking performance at the highest energy efficiency | |
| New cooling system with tangential fan and airflow from the door to the splashback | |
| Easy and intuitive timer setting with a simple buttons | |
| Cooker top flushed with the working area thanks to adjustable feet | |
| Internal door glasses are easily removable for complete cleaning | |
| Several cooking levels allow maximum flexibility of use | |
| During any function, the external door glass is cold, avoiding any risk of burns | |
| Lighter and tastier food thanks to airfry basket | |
| Barbeque cooking directly in the oven with the double-sided grill | |
| Baking with refractory stone for soft and crispy pizza and yeast products (STONE optional accessory) | |
| More space thanks to the lower compartment, ideal for storing accessories or cooking utensils |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Cord length | 1.2 m |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3500 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Left |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 360 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Shelves material | Chrome |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 35 L |
| Oven 2 gross capacity | 36 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 245 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 206 x 418 x 311 mm |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Connected load (electric) | 5200 W |
| Connected load (gas) | 11400 W |
| AC input voltage | 220 - 415 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (conventional) | 3.56 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.88 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.74 kWh |
| Current | 23 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray 1 depth | 20 mm |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 78.9 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 88.7 kg |
| Country of origin | Italy |
Smeg KBT900XE
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KBT900XE |
| Components | SCB92MX8, KBT900XE |
| Also known as: | SMEGPACK761 |
| EAN: | 8017709284503 |
| Ducting or re-circulating | |
| Charcoal filter | |
| Automatic switch-off | |
| Intensive speed | |
| Electronic buttons |
| Maximum extraction power | 480 m³/h |
| Type of extraction | Ducted |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Boost position air extraction power | 713 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 46 dB |
| Noise level (medium speed) | 54 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 54 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 230 W |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 520 mm |
| Height (max) | 1080 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 980 mm |
| Package depth | 615 mm |
| Package height | 425 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.