2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SCB92MX8 Concert Classic
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
£1,199
Save £250
Was £1,449
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SCB92MX8
- Gas provides permanent control of the heat source and the temperature change is immediate
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | SCB92MX8 Concert Classic |
| Also known as: | SCB92MX8 |
| EAN: | 8017709149963 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Gas provides permanent control of the heat source and the temperature change is immediate - Gas hob | |
| Easy oven cleaning through the use of catalytic panels in the cavity | |
| By inserting water into a recess at the bottom of the cavity, steam is generated, which softens the residue and facilitates its removal | |
| The best cooking performance at the highest energy efficiency | |
| New cooling system with tangential fan and airflow from the door to the splashback | |
| Easy and intuitive timer setting with a simple buttons | |
| Cooker top flushed with the working area thanks to adjustable feet | |
| Internal door glasses are easily removable for complete cleaning | |
| Several cooking levels allow maximum flexibility of use | |
| During any function, the external door glass is cold, avoiding any risk of burns | |
| Lighter and tastier food thanks to airfry basket | |
| Barbeque cooking directly in the oven with the double-sided grill | |
| Baking with refractory stone for soft and crispy pizza and yeast products (STONE optional accessory) | |
| More space thanks to the lower compartment, ideal for storing accessories or cooking utensils |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Cord length | 1.2 m |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3500 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Left |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 360 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Shelves material | Chrome |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 35 L |
| Oven 2 gross capacity | 36 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 245 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 206 x 418 x 311 mm |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Connected load (electric) | 5200 W |
| Connected load (gas) | 11400 W |
| AC input voltage | 220 - 415 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (conventional) | 3.56 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.88 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.74 kWh |
| Current | 23 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray 1 depth | 20 mm |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 78.9 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 88.7 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £399.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a hood




Loading
You've added an item to your basket.