Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens SN61HX02TG iQ100
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SN61HX02TG
- Place Settings - 13
- varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster
- Height adjustment of the top basket lets you make room for larger items
- infoLight shines with a blue light on the kitchen floor when running but goes out when the washing and drying cycle is over
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Siemens |
| Model | SN61HX02TG iQ100 |
| Also known as: | SN61HX02TG |
| EAN: | 4242003961513 |
| varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster | |
| Height adjustment of the top basket lets you make room for larger items | |
| infoLight shines with a blue light on the kitchen floor when running but goes out when the washing and drying cycle is over | |
| At the press of a button, the autoProgramme controls the entire dishwashing process for brilliant results | |
| Home Connect - Control your smart dishwasher, no matter where you are |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Tub material | Polynox / stainless steel |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco, Intensive, Quick |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| App required for full functionality | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Apps functions | Notifications, Remote monitoring, Remote start |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.836 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 30.7 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Siemens technologies (dish washing) | AquaSensor technology, Auto programme, Home Connect, InfoLight, Intensive zone, iQdrive®, varioSpeed Plus |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.