5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens SN73HX03VG
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, C Rated
£599
Save £308.20
Was £907.20
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: SN73HX03VG
- Place Settings - 14
- Optimal installation in your kitchen - varioHinge
- varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster
- More flexibility for more convenient loading with the varioFlexrack & varioDrawer
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Siemens |
| Model | SN73HX03VG |
| EAN: | 4242003985625 |
| Optimal installation in your kitchen - varioHinge | |
| varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster | |
| More flexibility for more convenient loading with the varioFlexrack & varioDrawer | |
| nfoLight shines with a blue light on the kitchen floor when the dishwasher is running | |
| Control your smart dishwasher, no matter where you are |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Silver |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Baskets adjustable placement | Lower, Upper |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Polinox / stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Eco, Auto 45-65°C, Intensive, Quick, Quick 45°C |
| Cycle time | 295 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | Blue |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Apps functions | Remote monitoring, Remote start |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 34.2 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 608 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Custom panel weight (min) | 4.5 kg |
| Custom panel weight (max) | 11 kg |
| Siemens technologies (dish washing) | rackMatic, iQdrive®, Home Connect, Hygiene Plus, varioSpeed Plus, Intensive zone, InfoLight, varioHinge |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 36.2 kg |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.