Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens SN73HX10VG iQ300
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SN73HX10VG
- Place Settings - 14
- Optimal installation in your kitchen - varioHinge
- varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster
- More flexibility for more convenient loading with the varioFlex rack & varioDrawer
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Siemens |
| Model | SN73HX10VG iQ300 |
| Also known as: | SN73HX10VG |
| EAN: | 4242003958964 |
| Optimal installation in your kitchen - varioHinge | |
| varioSpeed Plus - Wash and dry your dishes up to three times faster | |
| More flexibility for more convenient loading with the varioFlex rack & varioDrawer | |
| infoLight shines with a blue light on the kitchen floor when running but goes out when the washing and drying cycle is over | |
| Home Connect - Control your smart dishwasher, no matter where you are |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco, Favorite, Intensive 70°C, Pre-wash, Speed ??45°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 270 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 34.6 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
| Siemens technologies (dish washing) | Hygiene Plus, Intensive zone, iQdrive®, varioFlex |
| Package weight | 36.5 kg |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.